Nowoczesne technologie, edukacja i społeczeństwo – czy warto jeszcze uczyć się chińskiego?

Zapraszam również na moje warsztaty zatytuowane: Sztuka prezentacj

Opis wykładu

Wyobraź sobie świat, w którym rano budzi cię ulubiona muzyka. W dodatku dostosowana do zadań, które czekają cię tego dnia. Wybrał ją twój wirtualny asystent – sztuczna inteligencja. Idziesz do kuchni, a tam czeka na ciebie ulubiony posiłek. Potrzebne produkty zamówiła lodówka na podstawie twoich przyzwyczajeń, a dostarczył autonomiczny dron bezpośrednio z magazynu sklepowego. Posiłek przygotował robot, który także posprząta po śniadaniu, korzystając z ekonomicznej i ekologicznej zmywarki. Do pracy odwiezie cię autonomiczne auto. Cel podróży ustali na podstawie wpisu w terminarzu, który wprowadził wirtualny asystent podczas waszej ostatniej rozmowy. Gdy dojedziesz w nieznane ci miejsce, wskazówki, jak dojść do celu, wyświetlą się na ekranie wbudowanym w twoje okulary pozwalające korzystać z rozszerzonej rzeczywistości. Podobnie odczytasz inne ważne informacje – choćby wiadomości od spóźniających się na spotkanie przyjaciół. Jeśli twoje plany się zmienią, za pomocą smartfona możesz o tym uprzedzić asystenta głosowego, który zadba w twoim imieniu o wprowadzenie ich w życie. Pomoże kupić bilety do kina lub zarezerwuje stolik w restauracji. Wykorzysta w tym celu informacje o preferencjach twoich lub wybranej przez ciebie osoby. W czasie twojej nieobecności w domu inteligentny system odłączy od prądu niepotrzebne urządzenia, aby zapewnić oszczędności, ale ponownie je uruchomi, zanim wrócisz. Zadba, aby wszystko przygotować na twój powrót. Zrobi pranie, wyprasuje je, uruchomi automatyczny odkurzacz…

Wiele z opisanych wyżej udogodnień możemy mieć już dzisiaj. Eksperymenty nad innymi trwają i ich wprowadzenie wcale nie jest tak odległe, jak mogłoby się wydawać. Pracuje się nad systemami, które pozwolą zrealizować wizję podobną do przedstawionej. Rozwój techniki postępuje bardzo szybko i przenika coraz więcej dziedzin naszego życia. Coraz częściej nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez wielu udogodnień, które jeszcze parę lat temu nie były dostępne.

W jaki sposób rozwijające się technologie wpływają i w najbliższej przyszłości będą wpływać na nasze życie: pracę, naukę i zabawę? Czy wpływ ten będzie jedynie pozytywny? Czy jako społeczeństwo jesteśmy przygotowani na zachodzące zmiany i związane z nimi zagrożenia? Co możemy zrobić, aby lepiej przygotować na nie siebie i swoich uczniów? Do dyskusji nad tymi kwestiami zachęcam w swoim wystąpieniu.

 

Materiały

Niezwykle krótki fragment wywiadu z SI…

Po wykładzie, w tym miejscu będzie dostępna prezentacja używana podczas wystąpienia!

Nowa seria podręczników do szkoły ponadpodstawowej "Informatyka na czasie"